Pravda je briliant, mnohostranný diamant.
Nádherné svetlo napĺňa tento drahokam a farby žiaria z každej jeho strany.
Mystici, poslovia, mudrci a učitelia všetkých vekov, rás a náboženstiev hovorili o odlišnej tvári tejto spoločnej Večnej Pravdy.

 

Meditácia

 

Vnútorne dosahy sebaanalýzy sa stávajú vonkajšími dosahmi v meditácii, keďže tento prieskum prekračuje subjektívnu skúsenosť našej súčasnej osobnosti, posúvajúc nás do hĺbok neobmedzeného oceánu Mysle, k univerzálnemu a večnému osvieteniu.

 

V tom, čo je univerzálne a večné, nie je nič veľkolepejšie ako Láska, pretože láska nepozná strach a dokonalá láska nás zbavuje strachu (1 Ján 4:18). Láska Absolútnej bytosti sídli v samotnom srdci kozmu a Zdroji celého Stvorenia. Je to tá istá Láska, za ktorú vďačíme nášmu Zdroju a tá istá Láska, ktorá žije v našich srdciach.

 

Ak má človek z času na čas možnosť, doporučujeme stráviť pár dni v horách alebo pri pobreží mora meditáciami a kontempláciou. Je to najlepší spôsob, ako zregenerovať. Pri dnešnom spôsobe života strávime len málo času v prírode a už vôbec nie je priestor na to, aby sme boli v tichu a sami so sebou. Je dobré utiecť každodennému chaosu i keď niekedy máme veľa práce.

 

Meditácia, ktorá využíva oboje pozorovaniekoncentráciu, znamená kontempláciu a prieskum subjektu.

 

Meditácia je viac pasívna (ako cvičenia, alebo vizualizácia), keďže zahŕňa zamýšľanie sa a sebaanalýzu. Rozdiel nie je veľký a často cvičenie môže viesť k samotnej meditácii.

 

Meditácia sa praktizuje v rôznych stupňoch. Nie je možné preskočiť určité stupne, je nutné, aby sa postupovalo pomaly, zvládnutím každého kroku na tejto ceste. Prvá oblasť, na ktorej je nutné zapracovať (môžeme ju inak nazvať "mikrokozmos") sa týka očistenia našej súčasnej osobnosti. Tento očistný proces je nepretržitá práca, i tzv. Majstri sa musia udržiavať v neustálej bdelosti, aby zabránili priechodu vlastného egoizmu. V priebehu štúdia sa naučíme porozumieť povahe elementálov. Nezabudnite, my učíme, že súčet všetkých elementálov, ktoré vytvárame, prijímame a re-energetizujeme, vytvára našu súčasnú osobnosť.

 

Pracujeme zásadne opačne ako akýkoľvek iný systému cvičení, ktoré si osvojil Západný svet a má za následok vytváranie bariér medzi pozemským a Božským, ako aj priepasť medzi meditatívnym a normálnym bdelým stavom. Nie je zdravé, ani úctivé úplne poprieť ako fyzický svet, tak aj nižšie telo, ktoré k životu tu na zemi patrí.

 

Otázka: Usudzujem, že nemáte dobrý pocit so Systémov, ktoré vyžadujú meditovať aj niekoľko hodín denne a žiť v ústraní, ktoré môže trvať niekoľko mesiacov alebo rokov.

 

Odpoveď: Opäť, tento spôsob by mohol byť primeraný pre určité tradície, ale my, ako kresťania veríme, že našou úlohou je služba - nie sa vyčleňovať od našich blížnych, ktorí môžu potrebovať našu pomoc. Zdôrazňujeme náš záväzok voči pozemskému svetu, nie však zotročenie sa mu. Lebo ako povedal Ježiš: "Nie ste z tohto sveta, práve tak, ako ani ja nie som" (Ján 17:16).

 

Otázka: Aká je vhodná miera pre meditáciu?

 

Odpoveď: Poviem vám to takto. Povedzme, že máte sadenicu. Dáte ju na slnko, zasadíte do dobrej pôdy a každý deň polievate malým množstvom vody. Rastlinka porastie svojím tempom. Ale ak sa ju rozhodnete dať na najprudšie poludňajšie slnko a polievať ju nadmieru, určite sa scvrkne a vyhynie. Príliš častými cvičeniami vzniká nebezpečenstvo, že v meditácii strávime priveľa času, a tak vytvoríme extrémnu priepasť medzi dobou strávenou v meditácii a našim normálnym bdelým stavom. My doporučujeme meditovať iba okolo 15 - 30 minút, dva alebo trikrát denne.

 

Videl som veľa, príliš veľa tých, ktorý zničili svoj nervový systém nadmerným meditovaním. Žijeme na pozemskej úrovni a musíme s ňou dialekticky pracovať.

 

Cvičenia a meditácie na vyšších úrovniach znamenajú skúmanie, naladenie sa a prípadne zjednotenie sa (byť v jednote) s Príčinami, Zásadami, Predstavami a Zákonmi. Každý Kruh pracuje v súlade s Božskými silami v Úplnej Láske, Moci a Múdrosti. Tieto najdokonalejšie sily života sú vo vnútri našej archanjelskej ľudskej formy. Extáza, skutočná extáza, je naše splynutie s Božským.